Tavuk Köfteleri Hakkında Birkaç Söz...

Tavuk köftesi için en uygun yer tavuğun göğüs bölgesidir.Tavuk göğüs etini sinirlerinden ayırın ve kuşbaşı şeklinde doğrayarak rondo yapın.Tavuk rondo olduktan sonra içine soğan rendesi, tuzka, diğer baharatlar, sebzeli yapılmak isteniyor ise kırmızı al biberi doğrayın yada sarımsak, maydanoz veyahu

Devamını Oku...

Ispanaklı Tavuk - Hindi Köftesi Nasıl Yapılır

Bir adet tavuk göğsünü 1 soğan ve sarımsak ile rondo da püre haline getirin ve arzu ettiğiniz kadar doğranmış ıspanak yapraklarınızı ekleyip tekrar çevirin. Tuzunu, lezzetini ayarlamak için yağsız tavada bir adet pişirin. Köfteleri arzu ettiğiniz biçimde şekillendirebilirsiniz.

Devamını Oku...

Paneli Çıtır Tavuk Nasıl Yapılır

1 adet tavuk göğsünü 1 soğan + sarımsak ile arzu ettğiniz baharatları karıştırıp rondodan çekin ve köfte yapın daha sonra yağsız tavada yada önce una sonra yumurtaya daha sonra da paneye iyice bulayıp yağda kızartın.

Devamını Oku...

Topalak Aşı Nasıl Yapılır. Kırkağaç - Edirne

250 gr kadar kıymayı 150 gr un, 1 adet yumurta, 2 soğan rendesi,, tuzka, maydanoz, limon suyu ile yoğurun.Köfteleri yuvarlayın ve çok az su ile yada buharda haşladıktan sonra suyun içinden alarak üzerine limon suyu dökerek servis yapın.

Devamını Oku...

Piliç Rosto Nasıl Yapılır

Pilici kemiklerinden ayırarak makinede soğan ile birlikte birkaç kez çekin.Galeta unu, tuzka, kimyon, yumurta, doğranmış yeşil biber ekleyerek yoğurun be yuvarlayarak 1 saat kadar kısık ateşte fırınlayın.

Devamını Oku...