Pazı Hakkında Birkaç Söz... ♥

Pazı çok faydalı bir sebzedir. Yemeği, kavurması yapılabildiği gibi sarmasıda yapılmaktadır.Pazı bazı bölgelerde yaprakları pişirildiğinde pürük, sapları pişirildiğinde pezik ismini alır. Pürük, pezik yada pazı yemeği zeytinyağlı yada etli soğan ve salçalı klasik yemek pişirme tekniği ile yapılır.Pe

Devamını Oku...

Güllü Anneden Pazı Sarması Nasıl Yapılır. Kahramanmaraş

Pazıyı hafif haşlayın ve etli yada zeytinyağlı iç hazırlayın sarın

Devamını Oku...

Anadolu Mutfaklarında Pazı Borani Nasıl Yapılır

Pazıyı yıkayın ve doğrayın.Tencerede bolca soğan doğrayın ve kavurun.Soğanın üzerine doğranmış pazı, doğranmış kırmızı al biber, haşlanmış kuru börülce ve çok az miktarda bulgur atın ve kendi suyu ile pişmeye bırakın.Gaziantep mutfağında pazı borani kıyma ve pancar eklenerek yapılmaktadır.

Devamını Oku...

Artvinin Yöresel Yemeklerinden Pazı Yemeği-Çarğala Nasıl Yapılır

Pazı yıkanıp doğrandıktan sonra sulu yemeği yada bol soğanlı kavurmalı yumurtalısı yapılmaktadır.Genellikle pazı haşlandıktan sonra kavrulmuş soğanlı yumurtaya eklenmektedir.Karadeniz yöresinde pazı pilakisi, pazı haşlanıp sıkıldıktan sonra soğan ve pirinç ile çektirilmiş yemeğidir.

Devamını Oku...

Pazı Kavurması Nasıl Yapılır

Pazı kavurması  Araköy-Kürtün-Gümüşhane yöresinde pazı patates ile haşlandıktan sonra süzülür ve çatalla ezilerek yağ soğan, çok az salça ve çok az su ile kavrulur.

Devamını Oku...

Pazı Yaprağından Kaygana Nasıl Yapılır. Araköy/Kürtün/Gümüşhane

Pazı yaprağını ve yeşil soğanı derin bir kâseye doğrayın.İçine süt ve yumurta ekleyerek krep şeklinde çırpın.Yağlı tavaya dökerek pişirin.Bazı yörelerde pazı kaynar sudan geçirilerek sıkılır ve içine nane, maydanoz doğranmaktadır. Bağlamak için mısır unu kullanılır.

Devamını Oku...